Historia Graterlia OS

   Graterlia OS powstała 29 czerwca 2013. Tak naprawdę zaczęło się wszystko rok wcześniej, kiedy zakupiłem przerobiony tuner ADB5800xx z oprogramowaniem Freebox (enigma2). Jak na tamte czasy tuner miał spore możliwości i był, co najważniejsze, tani. Niestety szybko nastąpiło rozczarowanie. Tuner, choć stabilniejszy i mający więcej możliwości niż używane przeze mnie wcześniej tunery (np. Fergusony) to jednak jego oprogramowanie miało, jak dla mnie, wady. Te najbardziej podstawowe to:

  • oprogramowanie tylko w wersji IMAGE, czyli to autor zdecydował, co mi jest potrzebne, a nie ja, osobiście i świadomie;
  • każdorazowa aktualizacja wiązała się z wgrywaniem wszystkiego od nowa i konfiguracją również od nowa;
  • całość była, lekko pisząc, nieświeża.

   Przeszukałem, co tylko się dało w poszukiwaniu innego oprogramowania dla ADB5800xx, ale to, co znalazłem albo było (zaznaczam, że moim zdaniem) jeszcze bardziej przesadzone (zasobożerne) albo wręcz nie do użytku.

   Wtedy to zrodził się pomysł na zrobienie czegoś samemu. Czegoś, co umożliwi mi używanie odbiornika bez wiecznej reinstalacji wszystkiego, ustawiania co chwilę oraz czegoś, co będzie „świeższe”.

  Najpierw w grudniu 2012 powstał projekt „Freebox mod by tux”. Całość powstała w celu uporządkowania tej wersji softu. Okazało się przy okazji, że nie tylko ja mam podobne podejście do zagadnienia oprogramowania w tunerach SAT. Po sześciu miesiącach powstała Graterlia OS, czyli to, co jest obecne do dzisiaj. Z czasem uporządkowaliśmy system, całość „ubraliśmy” w paczki, a system można aktualizować bez ponownego i jakże obecnego prawie wszędzie wgrywania od nowa. Dodaliśmy też inne odbiorniki – ADB28xx, SagemCom88, Spark7162.

   Teraz mamy rok 2016 (właściwie to koniec roku) i... Graterlia OS zaczyna powstawać dla VU+/MIPS32EL.

   Z tunerów dostępnych w roku 2016 z VU+ mamy: Duo2, Solo2, SoloSE, SoloSEV2, Zero. Celowo nie ujmuje jeszcze modeli 4K w zestawieniu, ponieważ w roku 2016 nie ma jeszcze w 100% gotowego standardu 4K oraz nie ma prawie wcale materiałów w natywnym formacie 4K, a co za tym idzie, nie można być pewnym, że za jakiś czas (np. rok) taki tuner nie stanie się gadżetem. Standard 4K prędzej czy później będzie powszechnie stosowany. Jednak na dzień dzisiejszy jeszcze tak nie jest. Dlatego skupiłem się na tunerach FullHD i tych, które z serii VU+ są jeszcze dostępne.

   Graterlia OS, będzie dostępna na początek dla VU+ Duo2 i VU+ Zero – te posiadam osobiście. Czy będzie dostępna dla innych VU+/MIPS32EL? Tego jeszcze nie wiem.

   Szukając, co tam się dzieje w oprogramowaniu dla tych tunerów, po raz kolejny napotkałem mur. Mur polegający na tym, że każdy z softów nie jest w wersji liniowej z aktualizacjami. Softy mają aktualizacje, ale do aktualnej wersji, to znaczy numerka wersji. Oznacza to, że mając Soft X w wersji 3.3, nie mamy już aktualizacji, jeżeli jest już wersja 3.4 tego samego Softu. Co prawda można przejść z softu 3.3 na 3.4 ale nie jest to rozwiązanie działające zawsze. Prawdopodobnie dużej ilości osób to nie przeszkadza, bo jakby to ująć, tak się przyjęło. Niestety mi coś takiego przeszkadza, i to bardzo. Kupując tuner za prawie 2000zł, nie oczekuję tego, że co np. 3 czy 5 miesięcy będę wgrywał wszystko od nowa i bawił się w konfigurowanie lub przywracanie konfiguracji z lepszym, lub gorszym skutkiem. Z jednej strony rozumiem to podejście, ponieważ większość ludzi prawdopodobnie nie poradzi sobie z terminalem, a co dopiero z aktualizacją systemu, które niejednokrotnie wymagają interwencji użytkownika i co najmniej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Jednak, jak można to zaobserwować przy SH4 i Graterlia OS, jest pewna grupa osób, która wręcz czeka na coś takiego jak GOS dla VU+.

Opublikowane 06/28/2013, 22:33:05.
Ostatnia aktualizacja 05/29/2018, 21:48:26.