Aktualizacja plików do pobrania

7/7/2018
Wszystkie wsady do tunerów z działu pobierz zostały zaktualizowane do najnowszych wersji.
Categories Informacje

Repozytorium @richter dla Graterlia OS Premium

2/7/2018

Dzisiaj do OPKG dodane zostało repozytorium pakietów od @richter dla Graterlia OS Premium zawierające listę kanałów dla HB i pikony 100x60.
Aby korzystać z repozytorium, po aktualizacji systemu należy w terminalu wpisać:

 • echo "src/gz richter http://richter.graterlia.xunil.pl/release" > /etc/opkg/richter.gos
 • ln -sfn /etc/opkg/richter.gos /etc/opkg/richter.conf

Po tej operacji można już zaktualizować OPKG i instalować/aktualizować pakiety.

Categories Informacje

Graterlia OS ma 5 lat :)

29/6/2018

    Dzisiaj mamy piątą rocznicę istnienia Graterlia OS i nadszedł ten moment, w którym trzeba podjąć decyzję.

 

Graterlia OS – nasze dziecko – właśnie dorasta, a każde dojrzewające dziecko, także Graterlia, musi się utrzymać i mieć swoją przestrzeń, by się móc dalej właściwie rozwijać. Kamelia

 

Graterlia OS = Graterlia System Operacyjny tak bardzo się rozrósł, iż utrzymanie tego całego projektu nie jest już dalej możliwe w obecnej formie. Dlatego bardzo proszę o rzeczową analizę tego, co napiszę. Bardzo chcę utrzymać to, co jest, ale stanąłem przed wyborem – albo coś zrobić z GOS i dalej udostępniać dla większej liczby dekoderów ze wsparciem, albo wrócić do tego, co było w roku 2013, czyli małego, hobbystycznego projektu. Wybór jest dla mnie naprawdę trudny i zależy wyłącznie od Was.


    Zacznę od SH4, gdyż tutaj sytuacja jest w sumie najprostsza…
    SH4 jest, jakie jest i dalej nie widać już tutaj dużej przyszłości rozwoju. System - można jeszcze go aktualizować, acz tylko częściowo. Często dla SH4 potrzebne są specyficzne łaty, których albo nie ma, albo jak są, to co chwile trzeba dostosowywać do nowych wersji, a w większości przypadków po prostu nowszej wersji pakietu nie da się przystosować do SH4. Dlatego pojawiają się już tylko aktualizacje, które można bez problemów wykonać i udostępnić.
    W tej sytuacji jedynym, logicznym wyjściem było zamrożenie Graterlia OS oraz dodanie repozytorium @myszka20 (lista kanałów z aktualizacją co jakiś czas + pikony do tej listy). Dzięki tej operacji dalej można pobrać Graterlia OS i korzystać z repozytorium pakietów. Mamy również listę kanałów + zestaw pikon @myszka20, a sam GOS będzie nadal (póki to możliwe) otrzymywał aktualizacje krytyczne/bezpieczeństwa/te, które uda się dodać. W ten sposób zapewniamy wsparcie dla SH4 na możliwie wysokim poziomie (na chwilę obecną) i jednocześnie możemy w pewnym sensie zagwarantować stabilność i bezpieczeństwo Graterlia OS. Oczywiście będzie to możliwe tak długo, jak użytkownicy będą opłacać „serwerownię”, która – jak wiadomo – nie jest tania. Dodatkowo dodałem wstecznie wsparcie dla SagemCom DSI–87 oraz wsparcie dla PACE 7241. Oba tunery działają, jak działają, ale skoro da się je uruchomić, to może komuś się to przydać.
    Reasumując, dla SH4 tak długo, jak to będzie możliwe technicznie i finansowo:

 • będą dostępne aktualizacje krytyczne/bezpieczeństwa/te, które uda się dodać;
 • będą aktualizacje listy kanałów + pikony @myszka20;
 • będzie wsparcie na forum.

    Powyższe dotyczy wyłącznie wsparcia LTS. Oznacza to, że nie będziemy już aktualizować Enigma2 czy wtyczek. Enigma2 dla SH4 w GOS jest bardzo stabilna, a aktualizacja do nowszej wersji pochłonie niewspółmiernie dużo czasu do efektów, jakie można osiągnąć. Nie będzie też nowszych wersji wtyczek, ale te obecne teraz w repozytorium powinny działać bez problemów. Będą natomiast z pewnością aktualizacje GOS.


    W przypadku MIPS32EL (za niedługo również ARM) sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tutaj dużo jest nowych aktualizacji, nie tylko GOS, ale także Enigma2 czy samych wtyczek dla Enigma2. Możliwości wsparcia też są zdecydowanie większe. Niestety, aby podołać wymaganiom użytkowników, muszę wykonywać znacznie więcej niż tylko dla siebie. Wielu z Was myśli [na szczęście nie wszyscy :)], że to „tylko skompilować”, „tylko podmienić”, „tylko mała korekta”. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Często jedna aktualizacja wymusza następne aktualizacje lub nawet dodanie/korektę łat. Jeszcze częściej gotowe rozwiązania w stylu OpenEmbedded są zupełnie nie po drodze z GOS będącym w istocie dystrybucją Linux. Fakt, że jest to mała dystrybucja i dość specyficzna, ale jednak to dystrybucja Linux, a nie tak zwane IMAGE.
    Osobiście tuner używam zgodnie z przeznaczeniem, czyli do odbioru strumieni DVBx, nie zaś jako „multimedialne centrum do wszystkiego”. Moim zdaniem do tej drugiej funkcji, urządzenia DVBx nie bardzo się nadają, nawet jak producent napisał inaczej, uginając się pod wpływem działu marketingu. Dla mnie naprawdę duża część repozytorium pakietów może nie istnieć i nie ukrywam, że obecnie większość czasu poświęcam na utrzymanie tej części repozytorium, która mnie zupełnie nie interesuje. Prawdę pisząc, z tych niepotrzebnych mi pakietów, nie mam nawet jednego pliku, a co dopiero pisać o całych pakietach. Z wielką ulgą przyjąłem komunikat OpenPLi (Enigma2), że wydzielają funkcje multimedialne do osobnej wtyczki. Dzięki temu pozbyłem się z dekodera kolejnych pakietów, w tym Gstreamer.

    Aby móc dalej „dostarczać” Wam GOS z tym, czego potrzebujecie, powstaje Graterlia OS Premium, do którego dostęp będą mieć członkowie Internetowego Stowarzyszenia Użytkowników Graterlia OS”, w skrócie ISUGOS. Jest to aktywne, dobrowolne  wsparcie Graterlia OS.
    Oczywiście Standardowa wersja Graterlia OS dla MIPS32EL (i być może później ARM) dalej będzie istnieć, ale wyłącznie dla funkcji DVBx. W repozytorium standardowym nie będzie już pakietów odpowiedzialnych za część „multimedialną” oraz wszystkich innych, które nie są mi potrzebne. Pisząc prostym językiem – wersja standardowa (bez członkostwa w stowarzyszeniu) będzie posiadać wsparcie wyłącznie dla funkcji Tunera DVBx na podstawowym poziomie.

    Członkowie ISUGOS z aktywnym kontem członka ISUGOS dostają dostęp do Graterlia OS Premium, gdzie między innymi:

 • pakiety Systemowe są zawsze w najnowszych wersjach (o ile to możliwe);
 • aktualizacje Systemu są wydawane na bieżąco i dotyczą całego Systemu Operacyjnego;
 • repozytorium pakietów zawiera znacznie więcej pakietów niż standardowa wersja Graterlia OS;
 • są pakiety umożliwiające korzystanie z funkcji multimedialnych Enigma2 i/lub Systemu Operacyjnego (np. odtwarzanie treści MKV przez Enigma2, udostępnianie zawartości dysku poprzez minidlna);
 • są dodatkowe listy kanałów (wkrótce) oraz zestawy pikon;
 • są dodatkowe pakiety rozszerzeń dla Enigma2 (wkrótce);
 • jest dostęp do rozwiązań specyficznych, dostosowanych do konkretnej grupy osób
  • np. po ogłoszeniu zbiórki pieniędzy na wtyczkę X i uzbieraniu kwoty, taka wtyczka mogłaby trafić do zamkniętego repozytorium;
 • jest pełne wsparcie dla Systemu Operacyjnego Graterlia (na najwyższym poziomie, jaki będzie można w danym momencie zapewnić) w wydzielonej części forum Graterlia OS;

    Oczywiście, aby mogło to się udać, w ciągu maksymalnie 2-3 miesięcy musi być znaczna liczba członków „Stowarzyszenia użytkowników Graterlia OS”. W przeciwnym razie nie będzie to miało sensu, a Graterlia OS pozostanie tylko dla kilku tunerów MIPS32EL, które posiadam osobiście (i posiadają je osoby z devel) i wyłącznie z pakietami, które są mi (develowi) potrzebne!


    Zdaję sobie sprawę z tego, że dużo osób może postrzegać to, co napisałem wyżej za coś niedorzecznego. Niestety, muszę spojrzeć prawdzie w oczy – w roku 2013 nie marzyłem nawet o jednej dziesiątej tego, co mam teraz, jeżeli chodzi o Graterlia OS. Obecnie GOS to dziesiątki tunerów oraz setki, a właściwie to tysiące pakietów, i wiele godzin obowiązków dziennie, aby „zwykły użytkownik” mógł się cieszyć tym, co jest obecnie.

Categories Informacje

Wsparcie SH4 przechodzi w LTS

2/6/2018

Od dnia 2018.06.02  SH4 ma wsparcie LTS.
Oznacza to, że:

 • repozytorium pakietów + pobieranie pozostaje;
 • system operacyjny dalej będzie otrzymywał aktualizacje krytyczne/bezpieczeństwa/te, które uda się dodać;
 • lista kanałów + standardowe pikony @myszka20 dalej będą dostępne;
 • wtyczki/dodatki dla SH4 zostają zamrożone w wersjach z dnia 2018.06.02.

UWAGA → dostępność repozytorium pakietów jest uzależnione od tego, czy będzie nas stać na przedłużenie ważności serwera.
Zbiórka na ten cel jest organizowana w granicach stycznia każdego roku i trwa do dnia 02 kwietnia. Jeżeli w danym roku kwota nie zostanie zebrana, repozytorium zostanie zamknięte lub przeniesione gdzieś w darmowe miejsce bez gwarancji poprawnego działania.

Categories Informacje

Repozytorium @myszka20

29/5/2018

Dzisiaj do OPKG dodane zostało repozytorium pakietów od @myszka 20 zawierające listę kanałów i pikony.

Aby korzystać z repozytorium, po aktualizacji systemu należy w terminalu wpisać:

 • ln -sfn /etc/opkg/myszka20.gos /etc/opkg/myszka20.conf

Po tej operacji można już zaktualizować OPKG i instalować/aktualizować pakiety.

Categories Informacje

But that file is already provided by package * netbase

20/2/2018

Downloading https://repository.graterlia.xunil.pl/release/mips32el/glibc_2.26-9_mips32el.ipk.
Installing glibc (2.26) on root
To remove package debris, try `opkg remove glibc`.
To re-attempt the install, try `opkg install glibc`.
Collected errors:
 * check_data_file_clashes: Package glibc wants to install file /etc/rpc
        But that file is already provided by package  * netbase

Jeżeli widzisz powyższy błąd wykonaj w terminalu:

 • opkg update
 • rm /etc/rpc
 • opkg install --force-reinstall glibc iana-etc
 • sync
Categories Informacje

Aktualizacja pakietu glibc-locale

10/1/2018

Jeżeli podczas aktualizacji widzisz poniższy błąd:

Collected errors:
 * check_data_file_clashes: Package glibc-locale wants to install file /etc/profile.d/locale.sh
    But that file is already provided by package  * gosbase
 * check_data_file_clashes: Package glibc-locale wants to install file /etc/profile.d/locale.sh
    But that file is already provided by package  * gosbase

w terminalu wykonaj następujące polecenia:

 • opkg update
 • opkg install --force-reinstall gosbase
 • opkg install --force-reinstall glibc-locale
 • mv /etc/profile-opkg /etc/profile
 • opkg clean

 

Categories Informacje

Kanarek - petycja (rzetelne informacje)

2/1/2018

Autor "Kanarka" najprawdopodobniej potrzebuje naszej pomocy, podpisania petycji.

Można się spierać czy zanieczyszczenie ma wpływ na zdrowie, czy nie, choć osobiście bardzo odczuwam zanieczyszczenie powyżej 200%. Nie można jednak spierać się w sprawie dostępu do rzetelnych informacji.

Chociaż sam nie potrzebuję „Kanarka” i innych tego typu aplikacji, gdyż moje symptomy mi wystarczają, to jednak wielu osobom jest potrzebny dostęp do prawdziwych wiadomości na temat smogu. Czasami trzeba wiedzieć, czy można pobiegać na zewnątrz, czy warto wyjść do przyjaciół, czy lepiej zostać w domu, gdyż jest nawet o 5 tysięcy procent przekroczona norma (a bywa o jeszcze wiele więcej). To przecież ważne także dla kobiet w ciąży, które muszą wdychać ten smród. Ażeby coś z nim zrobić, najpierw wiedza musi być zgodna z rzeczywistością.

Gminy kupują za pieniądze ludzi stacje Airly. Obywatele więc – korzystając z „Kanarka” – mają prawo otrzymywać informacje tak, jak to miało dotąd miejsce. Ponadto twórca „Kanarka” ma prawo zachować swoje dzieło i dzielić się nim z innymi, z nami. Nikt nie powinien ingerować w to, chyba że na celu wcale nie ma naszego dobra.
A tutaj wynikł oto taki problem, proszę kliknąć na link:

https://secure.avaaz.org/pl/petition/Airly_sp_z_oo_Dostep_do_danych_o_zanieczyszczeniu_powietrza_dla_aplikacji_Kanarek/?tEZeImb

Dlatego proszę o podpisanie petycji tych, którzy zawsze chcą otrzymywać informacje niefałszowane, nieistotne, w jakim temacie kto je zdobywa, byle faktyczne. Dziś „Kanarek”, a jutro… Dlatego obywatele – musimy zawsze stać na straży dla własnego dobra.

Od razu napiszę, że nie jestem za żadną partią, nie mieszam w to polityki. Nie obwiniam też za smog ludzi tylko ich biedę. Mimo tego, co mówią w telewizji, nieraz zaobserwowałem, że spore zanieczyszczenie pojawia się wieczorem w czasie uruchamiania fabryk, kilka dni przed nadejściem minusowych temperatur itp. 31 grudnia 2017 nie było wiatru, potem było sucho w Łodzi i co? Nie było zanieczyszczenia. Na zielono. 1 stycznia 2018 wieczorem już śmierdziało, a „Kanarek” pokazywał zanieczyszczenie. Najwidoczniej przemysł szykował się na 2 stycznia - dzień pracujący. Niedaleko szkoły mojego dziecka jest przedsiębiorca, który zanieczyszcza dzielnicę dużego miasta i nikt, nawet straż miejska, nie może nic z tym zrobić, jedynie co może, to wykonać pracę papierkową w tej sprawie i na tym tyle. Filtry działają, gdy się je zakłada i odpowiednio wymienia!

Jestem też świadom, że niektórzy sprzęt pomiarowy (stacje) umieszczają w miejscach blisko np. fabryk, stąd takie duże zanieczyszczenie w odczytach. Skoro jednak tam przebywają i oddychają tym, to mają do tego prawo! Chcą wiedzieć, czym „żywią” w tym miejscu swoje płuca.
Na domiar tego nie trudno spostrzec, że państwowe stacje (np. na Jana Pawła II w Łodzi - te w ogóle niepodpisane, brak napisu na dole np.: Look, Airly itp.) podają niższe wyniki zanieczyszczenia, niż sprzęty u zwykłych ludzi. Z moich obserwacji wynika, że ostatnio i Airly podaje mniejsze zanieczyszczenie względem innych stacji (nie wliczam oczywiście państwowych stacji). A przecież ludzie posiadający np. stacje Look często zakładali  swe stacje w okolicach swojego zamieszkania lub przebywania.

Żeby z problemem zanieczyszczenia naprawdę walczyć, należy zacząć od walki o – właściwe z faktami – informacje. Po ostatnich ruchach ma się wrażenie, że ktoś jest bardzo przeciwny nam - mieszkańcom Polski. Oby to było jedynie wrażenie. Proszę o zapoznanie się z tekstem autora „Kanarka” i jeszcze raz składam prośbę o podpisanie petycji.
Razem drodzy obywatele!

Dziękuję za poświęcony czas,
- tux

 

Komentarz Michała Tajcherta (autor „Kanarka” ), który pojawia się co najmniej raz po włączeniu aplikacji w tym roku:
Bardzo nad tym ubolewam, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że stacje Airly w większości są opłacane przez gminy i rządy lokalne (ponad 45 gmin), a więc nasze - obywatelskie pieniądze. Sytuacja, w której prywatna firma mierząca jakość powietrza, którym oddychamy a my płacimy jej za te informacje, odmawia możliwości porównania odczytów z ich sensorów do konkurencyjnych rozwiązań, prywatnych stacji czy tych prowadzonych przez Alarmy Smogowe i blokuje dostęp na podstawie indywidualnej decyzji, a nie otwartego regulaminu jest bardzo martwiąca.
Takie zachowanie jest tym bardziej alarmujące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że odkąd zaczęliśmy współpracę regulamin nie uległ zmianie. Nie pojawiały się też żadne dodatkowe wymogi ze strony Airly. Sytuacja, która ostatecznie doprowadziła do usunięcia danych tej firmy z mojej aplikacji, powstała niedługo po tym gdy odrzuciłem ofertę kupna Kanarka przez Airly.
Chciałbym przeprosić wszystkich użytkowników aplikacji za niedogodność. Podstawowym założeniem Kanarka było i jest łączenie informacji z możliwie dużej ilości źródeł różnych producentów, co pozwala obiektywnie określić jakość powietrza. Nie mogę się zgodzić na usuwanie prywatnych stacji czy Alarmów Smogowych, szczególnie kiedy decyzja ma silne przesłanki biznesowe. Od początku projektu uważam, że to użytkownicy powinni decydować o wyświetlaniu danych od poszczególnych dostawców, a nie firmy.

 

Categories Informacje

* check data file clashes: Package fhs wants to install directory /mnt/

7/12/2017

Jeżeli widzisz ten komunikat po aktualizacji systemu:

Collected errors:
* check_data_file_clashes: Package fhs wants to install directory /mnt/
But that path is currently a file

wykonaj kolejno:

 • rm /mnt
 • rm /var/tmp
 • opkg install --force-reinstall fhs
Categories Informacje

python-pyasn1

2/12/2017

Ponieważ przy jednej z aktualizacji wkradł się błąd w wersji pakietu python-pyasn1 proszę go przeinstalować komendą:

 • opkg install --force-downgrade python-pyasn1
Categories Informacje

Graterlia OS Linux Distribution

20/11/2017

   W dniu 21.11.2017 Graterlia OS przejdzie w fazę Mini Dystrybucji Linux.

   Od tego momentu nie będą już publikowane w obecnej formie informacje na temat aktualizacji. Związane jest to z tym, iż:

 • planuję rozszerzyć ilość dostępnych pakietów (dotyczy systemu operacyjnego);
 • dodaniem w późniejszym czasie kolejnych wspieranych architektur procesorów (w najbliższych planach jest między innymi ARM).

   Przewiduję w późniejszym terminie, o ile czas mi na to pozwoli, dodanie jakiegoś systemu informowania o tym, które pakiety są aktualizowane, ale będzie to coś automatycznego a nie jak teraz ręcznie dodawane informacje.

   Kolejną nowością będzie publikowanie aktualizacji systemu od razu o ile wersja danego pakietu będzie uznana za stabilną.

Categories Informacje

VU+ Ultimo

1/10/2017
   Tuner VU+ Ultimo jest oficjalnie wspierany przez Graterlia OS.
Categories Informacje

MiracleBox Mini

27/9/2017
   Tuner MiracleBox Mini jest oficjalnie wspierany przez Graterlia OS.
Categories Informacje

Golden Interstar LX1/LX2

22/9/2017
   Tuner Golden Interstar LX1/LX2 jest oficjalnie wspierany przez Graterlia OS.
Categories Informacje

Nowa wersja strony WWW Graterlia OS

22/6/2017

   W dniu 22.06.2017 uruchomiona została nowa wersja strony WWW Graterlia OS.
   Poprzednia wersja strony dostępna pod adresem http://graterliash4.xunil.pl/ obejmuje Graterlia OS dla SH4.
   Przy okazji zrobione zostały porządki na serwerach oraz w bazach danych od Forum.

Categories Informacje

Mut@nt HD1500

14/6/2017
   Tuner Mut@nt HD1500 jest oficjalnie wspierany przez Graterlia OS.
Categories Informacje

Zgemma H2S, Zgemma S2S, Evo NOVA Twin

19/5/2017

  Tunery Zgemma H2S, Zgemma S2S, Evo NOVA Twin są oficjalnie wspierane przez Graterlia OS.

   Evo NOVA Twin to ten sam box co Zgemma H2S. Różnią się tylko lekko obudową, pudełkiem i nadrukiem na pilocie.

Categories Informacje

@j00zek/zdzisław22

7/3/2017

   Przyszedł ten, w sumie smutny moment, w którym drogi – moja (nasza) i @j00zek/zdzisław22 – się rozeszły.
   Moja (nasza) wizja GOS (sprecyzowana od powstania projektu Graterlia) jest zupełnie inna niż wizja GOS @j00zek/zdzisław22.
   Inicjatywa wyszła od @j00zek/zdzisław22. Usunięty został (na wyraźną prośbę) użytkownik @j00zek z forum. Posty tego użytkownika pozostają, ponieważ usunięcie ich groziłoby tym, że wątki stałyby się nieczytelne.
   Użytkownik @zdzisałw22 zostanie usunięty (również na wyraźną prośbę) dopiero jak @j00zek/zdzisław22 napisze, iż zakończył migrację wszystkiego, co potrzebuje w inne miejsce.
   Decyzja o przeniesieniu zasobów jest także decyzją @j00zek/zdzisaław22 i nie pozostaje mi nic innego jak zaakceptowanie tej decyzji.
   Również na prośbę użytkownika @j00zek/zdzisław22 zostały usunięte wszystkie wtyczki/dodatki/treści należące do @j00zek/zdzisław22. Nawet to, co zostało napisane dla Graterlia OS, nie może być zostawione. Niezależnie od tego, czy licencja na to pozwala, czy nie. Taka jest wola @j00zek/zdzisław22 i ja ją szanuję.

   Z mojej strony zawsze jest otwartość, jednak to ja (my wspólnie) decyduję o tym, jak wygląda Graterlia, a nie jakakolwiek inna osoba. Wielu z Was ma wgrany System Operacyjny Graterlia właśnie dlatego, że jest to coś innego. Prawdopodobnie to, iż nie akceptuje założeń dla Graterlia, było przyczyną, dla której @j00zek/zdzisław22 podjął taką, a nie inną decyzję.

   Czułem już od dawna presję wywieraną na mnie, abym zmienił wizję Graterlia na inną.
   Graterlia jednak nie powstała jako kolejny, taki sam soft dla Tunera jaki już jest, ale dlatego, że potrzebowałem właśnie czegoś takiego jak Graterlia.

   Cała sytuacja z @j00zek/zdzisław22 stała się z czasem nieznośna dla obu ze stron i trzeba było podjąć jakieś decyzje.

Categories Informacje

Usunięciu wszystkich archiwalnych wersji Graterlia OS

16/9/2016

   Informuję, iż ze względu:

 • na liczne przypadki wykorzystania Graterlia OS niezgodnie z jej przeznaczeniem;
 • publikowanie zmodyfikowanych wersji Graterlia OS w najprzeróżniejszych miejscach oraz sugerowania, iż oprogramowanie może służyć do nielegalnego odbioru programów telewizyjnych;
 • sprzedaży odbiorników sat ze zmodyfikowanymi wersjami Graterlia OS;

podjąłem decyzję o usunięciu wszystkich archiwalnych wersji Graterlia OS.

   Od dnia 2016.09.16:

 • nie będzie można pobrać od nas żadnej archiwalnej wersji Graterlia OS;
 • nie udzielamy żadnego wsparcia dla starszych wersji Graterlia OS;
 • wszystkie wykryte przypadki nielegalnego wykorzystania Graterlia OS będą podlegały zgłoszeniu do odpowiednich służb;
 • wszystkie wykryte przypadki wykorzystania nowej wersji Graterlia OS niezgodnie z obowiązującą od 2016.09.01 licencją Graterlia OS będą również podlegały zgłoszeniu do odpowiednich służb.

   Od teraz mówimy stanowcze NIE dla żerowania na czyjejś pracy. Jeżeli chcesz do czegoś wykorzystać Graterlia OS - zapytaj nas a nie publikuj co chcesz i gdzie chcesz.
 Informuje również, że każdy wykryty przez nas przypadek łamania prawa/licencji/itp. dotyczący innego oprogramowania/wtyczki/dodatku również będzie zgłaszany do odpowiednich służb oraz do autora.

   Decyzja została podjęta po tym jak w wielu miejscach Graterlia OS oraz moja osoba zaczęła być kojarzona z nielegalnymi działaniami na terenie przeróżnych Państw. Nie mam pojęcia co komuś daje takie rozpuszczanie nieprawdziwych plotek.
   Nigdy nie popierałem nielegalnych działań. Zaznaczone jest to wszędzie gdzie tylko się dało. Osoby odwiedzające http://forum.xunil.pl doskonale o tym wiedzą.

Categories Informacje

Informacje ogólne

16/9/2016
   Forum → Tutaj często pojawiają się pytania, dlaczego tak, nie zaś inaczej. Już na starcie poniektórym nie podobają się pytania podczas rejestracji.
   Informuję, iż pytania podczas rejestracji były, są i będą. Dlaczego? Zabezpieczenie przeciw botom oraz tym użytkownikom, co - jakby to napisać - na forum nie powinni się rejestrować. Mowa o tych, którym nie chce się poszukać informacji. Jeżeli człowiek od początku nie chce być samodzielny, to o czymś to świadczy. Ponadto pierwsze dwa posty na forum i/lub wiadomości prywatne, z powodu identycznego jak opisałem wyżej, również obarczone są karencją dwóch wpisów. I tak musi pozostać.
   Graterlia OS → Całe przedsięwzięcie jest niedochodowe i nikt z nas nie wyłoży pokaźniej sumy pieniędzy. Przewiduje się (prawdopodobnie raz w roku) zbiórkę na serwerownię. Zbiórka będzie dobrowolna! Jak pisałem wyżej - przedsięwzięcie jest niedochodowe - a utrzymanie serwerowni z roku na rok nie tanieje.
Categories Informacje