But that file is already provided by package * netbase

20/2/2018

Downloading https://repository.graterlia.xunil.pl/release/mips32el/glibc_2.26-9_mips32el.ipk.
Installing glibc (2.26) on root
To remove package debris, try `opkg remove glibc`.
To re-attempt the install, try `opkg install glibc`.
Collected errors:
 * check_data_file_clashes: Package glibc wants to install file /etc/rpc
        But that file is already provided by package  * netbase

Jeżeli widzisz powyższy błąd wykonaj w terminalu:

 • opkg update
 • rm /etc/rpc
 • opkg install --force-reinstall glibc iana-etc
 • sync
Categories Informacje

Masz problem z aktualizacją z GUI?

5/2/2018

Jeżeli masz problem z aktualizacją z GUI wykonaj w terminalu poniższe czynności:

 • opkg update && opkg upgrade
 • /etc/init.d/e2gui restart

Problem występuje u niektórych i jest związany z przejściem na szyfrowane połączenia z serwerami.

Categories Informacje

Aktualizacja pakietu glibc-locale

10/1/2018

Jeżeli podczas aktualizacji widzisz poniższy błąd:

Collected errors:
 * check_data_file_clashes: Package glibc-locale wants to install file /etc/profile.d/locale.sh
    But that file is already provided by package  * gosbase
 * check_data_file_clashes: Package glibc-locale wants to install file /etc/profile.d/locale.sh
    But that file is already provided by package  * gosbase

w terminalu wykonaj następujące polecenia:

 • opkg update
 • opkg install --force-reinstall gosbase
 • opkg install --force-reinstall glibc-locale
 • mv /etc/profile-opkg /etc/profile
 • opkg clean

 

Categories Informacje

Kanarek - petycja (rzetelne informacje)

2/1/2018

Autor "Kanarka" najprawdopodobniej potrzebuje naszej pomocy, podpisania petycji.

Można się spierać czy zanieczyszczenie ma wpływ na zdrowie, czy nie, choć osobiście bardzo odczuwam zanieczyszczenie powyżej 200%. Nie można jednak spierać się w sprawie dostępu do rzetelnych informacji.

Chociaż sam nie potrzebuję „Kanarka” i innych tego typu aplikacji, gdyż moje symptomy mi wystarczają, to jednak wielu osobom jest potrzebny dostęp do prawdziwych wiadomości na temat smogu. Czasami trzeba wiedzieć, czy można pobiegać na zewnątrz, czy warto wyjść do przyjaciół, czy lepiej zostać w domu, gdyż jest nawet o 5 tysięcy procent przekroczona norma (a bywa o jeszcze wiele więcej). To przecież ważne także dla kobiet w ciąży, które muszą wdychać ten smród. Ażeby coś z nim zrobić, najpierw wiedza musi być zgodna z rzeczywistością.

Gminy kupują za pieniądze ludzi stacje Airly. Obywatele więc – korzystając z „Kanarka” – mają prawo otrzymywać informacje tak, jak to miało dotąd miejsce. Ponadto twórca „Kanarka” ma prawo zachować swoje dzieło i dzielić się nim z innymi, z nami. Nikt nie powinien ingerować w to, chyba że na celu wcale nie ma naszego dobra.
A tutaj wynikł oto taki problem, proszę kliknąć na link:

https://secure.avaaz.org/pl/petition/Airly_sp_z_oo_Dostep_do_danych_o_zanieczyszczeniu_powietrza_dla_aplikacji_Kanarek/?tEZeImb

Dlatego proszę o podpisanie petycji tych, którzy zawsze chcą otrzymywać informacje niefałszowane, nieistotne, w jakim temacie kto je zdobywa, byle faktyczne. Dziś „Kanarek”, a jutro… Dlatego obywatele – musimy zawsze stać na straży dla własnego dobra.

Od razu napiszę, że nie jestem za żadną partią, nie mieszam w to polityki. Nie obwiniam też za smog ludzi tylko ich biedę. Mimo tego, co mówią w telewizji, nieraz zaobserwowałem, że spore zanieczyszczenie pojawia się wieczorem w czasie uruchamiania fabryk, kilka dni przed nadejściem minusowych temperatur itp. 31 grudnia 2017 nie było wiatru, potem było sucho w Łodzi i co? Nie było zanieczyszczenia. Na zielono. 1 stycznia 2018 wieczorem już śmierdziało, a „Kanarek” pokazywał zanieczyszczenie. Najwidoczniej przemysł szykował się na 2 stycznia - dzień pracujący. Niedaleko szkoły mojego dziecka jest przedsiębiorca, który zanieczyszcza dzielnicę dużego miasta i nikt, nawet straż miejska, nie może nic z tym zrobić, jedynie co może, to wykonać pracę papierkową w tej sprawie i na tym tyle. Filtry działają, gdy się je zakłada i odpowiednio wymienia!

Jestem też świadom, że niektórzy sprzęt pomiarowy (stacje) umieszczają w miejscach blisko np. fabryk, stąd takie duże zanieczyszczenie w odczytach. Skoro jednak tam przebywają i oddychają tym, to mają do tego prawo! Chcą wiedzieć, czym „żywią” w tym miejscu swoje płuca.
Na domiar tego nie trudno spostrzec, że państwowe stacje (np. na Jana Pawła II w Łodzi - te w ogóle niepodpisane, brak napisu na dole np.: Look, Airly itp.) podają niższe wyniki zanieczyszczenia, niż sprzęty u zwykłych ludzi. Z moich obserwacji wynika, że ostatnio i Airly podaje mniejsze zanieczyszczenie względem innych stacji (nie wliczam oczywiście państwowych stacji). A przecież ludzie posiadający np. stacje Look często zakładali  swe stacje w okolicach swojego zamieszkania lub przebywania.

Żeby z problemem zanieczyszczenia naprawdę walczyć, należy zacząć od walki o – właściwe z faktami – informacje. Po ostatnich ruchach ma się wrażenie, że ktoś jest bardzo przeciwny nam - mieszkańcom Polski. Oby to było jedynie wrażenie. Proszę o zapoznanie się z tekstem autora „Kanarka” i jeszcze raz składam prośbę o podpisanie petycji.
Razem drodzy obywatele!

Dziękuję za poświęcony czas,
- tux

 

Komentarz Michała Tajcherta (autor „Kanarka” ), który pojawia się co najmniej raz po włączeniu aplikacji w tym roku:
Bardzo nad tym ubolewam, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że stacje Airly w większości są opłacane przez gminy i rządy lokalne (ponad 45 gmin), a więc nasze - obywatelskie pieniądze. Sytuacja, w której prywatna firma mierząca jakość powietrza, którym oddychamy a my płacimy jej za te informacje, odmawia możliwości porównania odczytów z ich sensorów do konkurencyjnych rozwiązań, prywatnych stacji czy tych prowadzonych przez Alarmy Smogowe i blokuje dostęp na podstawie indywidualnej decyzji, a nie otwartego regulaminu jest bardzo martwiąca.
Takie zachowanie jest tym bardziej alarmujące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że odkąd zaczęliśmy współpracę regulamin nie uległ zmianie. Nie pojawiały się też żadne dodatkowe wymogi ze strony Airly. Sytuacja, która ostatecznie doprowadziła do usunięcia danych tej firmy z mojej aplikacji, powstała niedługo po tym gdy odrzuciłem ofertę kupna Kanarka przez Airly.
Chciałbym przeprosić wszystkich użytkowników aplikacji za niedogodność. Podstawowym założeniem Kanarka było i jest łączenie informacji z możliwie dużej ilości źródeł różnych producentów, co pozwala obiektywnie określić jakość powietrza. Nie mogę się zgodzić na usuwanie prywatnych stacji czy Alarmów Smogowych, szczególnie kiedy decyzja ma silne przesłanki biznesowe. Od początku projektu uważam, że to użytkownicy powinni decydować o wyświetlaniu danych od poszczególnych dostawców, a nie firmy.

 

Categories Informacje

* check data file clashes: Package fhs wants to install directory /mnt/

7/12/2017

Jeżeli widzisz ten komunikat po aktualizacji systemu:

Collected errors:
* check_data_file_clashes: Package fhs wants to install directory /mnt/
But that path is currently a file

wykonaj kolejno:

 • rm /mnt
 • rm /var/tmp
 • opkg install --force-reinstall fhs
Categories Informacje

python-pyasn1

2/12/2017

Ponieważ przy jednej z aktualizacji wkradł się błąd w wersji pakietu python-pyasn1 proszę go przeinstalować komendą:

 • opkg install --force-downgrade python-pyasn1
Categories Informacje

Graterlia OS Linux Distribution

20/11/2017

   W dniu 21.11.2017 Graterlia OS przejdzie w fazę Mini Dystrybucji Linux.

   Od tego momentu nie będą już publikowane w obecnej formie informacje na temat aktualizacji. Związane jest to z tym, iż:

 • planuję rozszerzyć ilość dostępnych pakietów (dotyczy systemu operacyjnego);
 • dodaniem w późniejszym czasie kolejnych wspieranych architektur procesorów (w najbliższych planach jest ARM i x86_64).

   Przewiduję w późniejszym terminie, o ile czas mi na to pozwoli, dodanie jakiegoś systemu informowania o tym, które pakiety są aktualizowane, ale będzie to coś automatycznego a nie jak teraz ręcznie dodawane informacje.

   Kolejną nowością będzie publikowanie aktualizacji systemu od razu o ile wersja danego pakietu będzie uznana za stabilną.

Categories Informacje

VU+ Ultimo

1/10/2017
   Tuner VU+ Ultimo jest oficjalnie wspierany przez Graterlia OS.
Categories Informacje

MiracleBox Mini

27/9/2017
   Tuner MiracleBox Mini jest oficjalnie wspierany przez Graterlia OS.
Categories Informacje

Golden Interstar LX1/LX2

22/9/2017
   Tuner Golden Interstar LX1/LX2 jest oficjalnie wspierany przez Graterlia OS.
Categories Informacje