Czym jest Graterlia Free OS?
Graterlia to System Operacyjny Linux oraz oprogramowanie Enigma 2 GUI dla tunerów DVBx Vu+ Duo2, Vu+ Zero, Vu+ Ultimo


   Graterlia OS Free (Operating System) → to Mini Dystrybucja Linux dla tunerów DVBx Vu+ Duo2, Vu+ Zero i Vu+ Ultimo.

   Graterlia OS Free jest podzielony na paczki (jak zdecydowana większość dystrybucji Linuxa) zawierające konkretne komponenty systemu. Dodatkowe funkcje oraz aplikacje systemowe dostępne są poprzez system zarządzania pakietami - tutaj OPKG. Dzięki OPKG można łatwo zainstalować paczki czy dokonać aktualizacji – działa to tak, jak w każdym systemie Linux.

   Nie będą wydawane nowe wersje Graterlia OS Free co chwilę – będziemy aktualizować system, tak jak to się robi w każdym systemie Linux. Nowe wersje "wsadów" Graterlia OS Free będą wydawane tylko wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nie będzie także pogoni za „numerkami” Graterlia OS Free - wychodzimy z założenia, że raz skonfigurowany system ma działać i ma mieć możliwość aktualizacji. Ciągłe wgrywanie Graterlia OS Free i konfigurowanie wszystkiego od początku jest sprzeczne z ideą Linuxa.

   UWAGA → Urządzenia, na których można zainstalować Graterlia OS Free, to tunery DVBx i służą do odbioru telewizji i radia w standardzie DVBx. Graterlia OS Free jest systemem przygotowywanym właśnie w tym celu.

   UWAGA → system nie jest tworzony dla wszystkich. Tak jak jest wiele dystrybucji Linuxa, tak jest wiele IMAGE/Softów na tunery satelitarne. Jedne są łatwiejsze w obsłudze, a inne trudniejsze. Graterlia OS Free to nie IMAGE/Soft a OS (system operacyjny) i nie będzie z założenia ŁATWY (choć w dużej mierze od użytkownika zależy jak dane "coś" jest bardzo skomplikowane). Będzie systemem dla osób otwartych, które mają już jakąś wiedzę o systemach linuxowych lub potrafią ją szybko nabyć. Każda osoba, która dotąd nie miała do czynienia z Linuxem i w istocie chcąca się czegoś nauczyć również da sobie radę. Nie będzie po prostu "ułatwiaczy" typu "jeden klik i już". Decydując się na instalację Graterlia OS Free, prosimy, pamiętaj o tej maleńkiej, acz ważnej UWADZE!


Graterlia OS Free jest dla Ciebie, jeżeli:

  • oczekujesz prostego, stabilnego Systemu Operacyjnego dla wspieranego przez GOS tunera DVBx;
  • cenisz sobie możliwość aktualizacji bez wiecznego wgrywania wszystkiego od nowa, jak wychodzi nowa wersja softu;
  • terminal nie jest dla Ciebie miejscem strasznym a wręcz przeciwnie – nie przeraża Cię;
  • nie oczekujesz multum funkcji, wtyczek, dodatków, skórek, wodotrysków.

Graterlia OS Free nie jest dla Ciebie, jeżeli:

  • oczekujesz, że system zrobi za Ciebie wszystko lub prawie wszystko;
  • chcesz mieć preinstalowane pakiety, bo tak jest łatwiej;
  • najważniejsze to mieć multum funkcji, wtyczek, dodatków, skórek, wodotrysków i to na wyciągnięcie pilota – stabilność jest na dalszej pozycji.

   Pamiętaj że Graterlia OS Free powstaje według konkretnych założeń, jakie przyjął autor projektu. Jeżeli nie rozumiesz ich, nie są one dla Ciebie do zaakceptowania lub jeżeli stwierdzisz, że Graterlia OS Free nie jest dla Ciebie (trzy punkty powyżej) – proszę – nie instaluj Graterlia OS Free. Zaoszczędzi to kłopotów zarówno Tobie jak i autorowi. Założenia Graterlia OS Free są takie, jakie są. Graterlia nie była, nie jest i nigdy nie będzie jak każdy inny soft. Jest inna i taka pozostanie.


   Ja, oraz osoby współtworzące Graterlia OS Free, nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za skutki użytkowania Graterlia OS Free , za wykorzystywanie Graterlia OS Free niezgodnie z prawem danego kraju, w którym jest użytkowany oraz nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za oglądanie telewizji płatnej bez uiszczenia stosownych opłat.


   „Darmowy soft zawsze jest jednym i drugim – prezentem od jednostek i przesłaniem dla ogółu, bo treść z formą wybitny całokształt tworzą”. Kamelia

 

   Wszyscy z nas dysponują skończonym procesem energetycznym. Niektórzy ludzie zużywają swoją energię podczas wykonywania, całym sercem, swojej pracy, aby tylko, choćby miało to być wyłącznie w jednej sprawie, kreować lepszą przyszłość. Inni zaś własne siły marnotrawią na bezsensowne gadanie, ośmieszanie innych, na spekulacje dotyczące czegoś, czego sami do końca nie rozumieją, a nawet na tworzenie spisków, które to miałyby zapewnić im jakąś sławę lub wpływy. Zastanówmy się, ile sami energii marnujemy, a ile wykorzystujemy na pomysłowe i sensowne działania. Czyż prowadzenie polemiki z kimś, kto pozbywa się własnej energii dla tworzenia plotek w sieci, powinien zajmować czas osobie, która chce przeznaczyć swoje zasoby sił na dążenia do kreatywnych działań, dobrych rozwiązań i zaskakująco dobrych efektów?


   Dzielenie możliwości z innymi jest wspaniałym przeżyciem. Samo to jest już twórcze. Sprzeciw innych osób przeciwko zwykłym ludziom, tworzącym wspólnie coś kreatywnego, zwykle ma swoje nieciekawe podłoże i objawia się poprzez manipulację oraz próbę burzenia pożądanych działań grupy. W obliczu tego wszystkiego dziękuję Wam za wytrwałość i że trzymamy się razem, wciąż idąc do przodu. To niezwykłe i w dodatku nasze doświadczenie. Nade wszystko jestem jednak Wam wdzięczny za to, iż wykonujemy to, co lubimy w przyjaznej atmosferze. Tylko w takiej owoce naszych prac mogą nas na tyle zadziwiać, by pozytywnie wpływać na motywację do dalszych osiągnięć. A wszystko to, nie zapominajmy, dla tych, którzy cenią sobie własne dekodery.

   Zapraszam również wszystkich chętnych i otwartych do pomocy przy sofcie oraz tworzenia dodatków na forum na xunil.pl. My, zwykli ludzie, bądźmy autorami tego, co używamy. Właśnie tak powstaje to, co dobre i niezwykłe.

Pozdrawiam,
tuxGraterlia OS dla Vu+ Duo2 | Vu+ Zero | Vu+ Ultimo
Przypominamy o aktualizacji systemu do najnowszej wersji po instalacji.
Pobierając Graterlia OS zgadzasz się na warunki licencji (klik)


   Graterlia OS Core dla Vu+ Duo2

   Graterlia OS Core dla Vu+ Zero

   Graterlia OS Core dla Vu+ Ultimo


Aby zalogować się to terminala/ftp proszę użyć poniższych danych:
   user: root
   pass: graterlia

UWAGA ← W Graterlia OS Free Core nie ma preinstalowanego środowiska graficznego! Należy zainstalować je samemu.

Jednocześnie zalecamy jak najszybciej zmienić hasło dla "root'a" oraz utworzyć własnego użytkownika wraz z hasłem.


Wszystkich pobrań: